Kedi Kumları Nasıl Olmalıdır?

Kedi kumu, küçük dostunuzun ihtiyaçları için gerekli şeyler arasındadır. Bu sebeple kedinizin kumunu seçerken bir takım özelliklerin olması gerekir. Kedi kumu seçilirken dikkat edilmesi gereken hususların başında kediler için özel bir kum olması gelir. İnşaat kumu, deniz kumu, hafriyat kumu gibi maddeler olmamalıdır. Kum içerisinde yabancı madde, atık sigara izmariti, çöp artığı gibi şeylerin olmaması çok önemlidir. Kedi kumu alınırken öncelikle doğal içerikli ve mineraller içeren kum olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kimyasal madde içermemesi kedinizin sağlığı için önemlidir. Çünkü kediler kumlarını kullandıktan sonra kumu küçük patileri ile eşelerler. Az da olsa kimyasal ile temas halimde dostlarımızın sağlıkları zamanla tehlikeye girecektir.

Minik dostlarımızın kullanacağı kedi kumu doğal olduğu kadar da hijyenik olmak zorundadır. Hijyenik olması ise kumun işlemden geçmesi ile olur. Doğal yollardan elde edilen kedi kumları yüksek ısılı fırınlarda hijyenik hale getirilir. Fırınlama İşlemi kumun bakterilerden ve mikroplardan arınmasının yanında kumun emiciliğini arttırmak amacıyla da yapılır. Isı yoluyla temizleme işlemi ortalama 800 derece sıcaklıkta olmalıdır. Mikropların ve zararlı bakterilerin yok olması ancak bu ısı ile mümkün olur. Güneş altında kurutma işleminin gerçekleştirilmesi hijyeni ve emiciliği artırmadığı gibi kum üzerindeki bakterileri de çoğaltmasına sebep olacaktır. Piyasada ucuz yollarla sahip olacağınız kedi kumarının çoğu güneş altıda kurutulan kumlardır. Bütçeniz kadar kedinizin sağlığını düşünmek de son derece önemli olduğunu unutmayın.

Kedi kumunuzun tozsuz olması da kedi kumu seçilirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Kumu elinize alıp bıraktığınızda elinizde kalan toz miktarı fazla ise o kum tozundan arındırılmamış kumu olur. Toz miktarının fazla olması zamanla kedinizin nefes borusuna zarar verecektir. Uzun süreli olarak toz miktarı fazla olan kedi kumu kullanmak kedinizin zamanla zor nefes almasına sebep olacaktır. Önemli sağlık sorunları arasında olan nefes problemi yaşamamak için tozdan arındırılmış kedi kumu kullanılmalıdır.

Kedilerin görmeleri renkli değildir. Tüm renkleri siyah beyaz olarak görmektedir. Bu sebeple diğer renkleri değil de beyazı çok daha rahat seçerler. Hem kediniz beyaz renkte olan kumu rahat fark ederek kolay kullanacak hem de siz kedinizin hastalığını idrar rengini kolay fark ederek anlayacaksınız. Bu gibi nedenlerle kedi kumu tercihi esnasında beyaz olanlar seçilmelidir.

Kedi kumu alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta kokuyu hapsetme özelliğidir. Kötü kokuları en güzel yok eden kedi kumu sepiyolit maddesi kullanılarak üretilen kumlardır. Aynı zamanda minik dostunuzun kumu, kedi ağırlığı kadar su emme özelliği barındırması da son derece önemli olacaktır. Ayrıca el değmeden ve dünya standartlarına uygun şekilde üretilen kumları kediniz için kullanmalısınız. Kumların rutubetten etkilenmemesi için tasarlanan poşetlerle ve ışık görmeyen karton koliler içinde muhafaza edilmesi önemlidir.

Bazı kediler, kendisine sunulan kokulu kumları sevmezler. Bazı kediler ise kokulu kum kullanmaktan keyif alırlar. Genellikle pudra ve vanilya kokusu veren kumların bir kısmı ıslandığından kokuyu ortaya çıkarırken bir kısmı ise kuru halde iken de kokusunu etrafa yaymaktadır. Kedinizin tavırlarından kokulu kumu sevip sevmediğini anlamanız mümkündür.

Kediler kumlarını kullandıktan sonra patileri yardımıyla kumu eşeler. Bu sebeple kedi kumu seçerken sivri taneciklerden olan kumu seçmek kedinizin canının acımasına neden olabilir. Yumuşak dokudan üretilen tanecikli kumları tercih etmek kediniz için daha doğru bir karar olacaktır. Aynı zamanda kedi kumlarının tanecikleri antibakteriyel özellikte olmalıdır. Bu özellik için genellikle sodyum bikarbonat denilen madde kullanılır. Bu maddenin kullanıldığı taneciklerden meydana gelen kedi kumlarında, kedinizin idrar yaptıktan sonra ortaya çıkan bakterilerden uzak durmasına yardımcı olma özelliği vardır. Online bir şekilde kedi kumu satın almak için ise petmama.com ve petbesinleri gibi pet shop sitelerini inceleyebilirsiniz.